0

هفدهمین جلسه بررسی رویکردهای نامزدهای شورای شهر مشهد در کمیسیون‌های فرهنگی، خدمات شهری

  • کد خبر : 695
  • 30 می 2021 - 2:21
هفدهمین جلسه بررسی  رویکردهای نامزدهای شورای شهر مشهد در کمیسیون‌های فرهنگی، خدمات شهری
هفدهمین جلسه بررسی و ارائه کاندیداهای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی مشهد با حضور داوران کمیته تطبیق و حمید قاسمی هنری، قاسم کهندل، جواد کیانی، عباسعلی نعمتی، سید ابوالفضل حسینی، عباس ظفری شادینه، وحید صداقت، مهدی حیدری، نامزدهای ششمین دوره شورای شهر مشهد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی حمید قاسمی هنری کاندیدای کمیسیون معماری و عمران شهری در جلسه کمیته تطبیق شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی اظهار کرد: اولویت‌هایی که در شورا می‌توان به آنها پرداخت پروژه‌های نیمه تمام و اجرایی مانند بافت پیرامون حرم، بافت‌های کم برخوردار شهری، طرح‌های تفصیلی که بلاتکلیف مانده‌اند.
تقسیم بندی مناطق شهرداری مشهد به ۱۷منطقه شهری
وی ادامه داد: سند بلند مرتبه سازی و حریم شهری، ارزیابی و بروزرسانی و تقسیم بندی مناطق شهرداری مشهد به ۱۷منطقه شهری، تدوین و بروزرسانی سند ۲۰ساله توسعه شهری و ایجاد دبیرخانه دائمی بین شهرهای بیرجند و بجنورد و مشهد تا از مهاجرت‌ها جلوگیری شود و امنیت افزایش یابد.
مشهد به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور انتخاب شود
قاسم کهندل دومین نامزدی بود که برای ارائه طرح و برنامه هایش در حوزه فرهنگی واجتماعی در کمتیه تطبیق حضور یافت و بیان کرد: در سال‌های گذشته متاسفانه با توجه به این نکته که سرانه هر شهروند مشهدی در مقایسه با شهروند تهرانی ۲برابر است اما آیا در زمینه فرهنگی به اندازه شهرداری تهران موفق بوده ایم؟
وی عنوان کرد: مردم شاید فکر کنند وظیفه شهرداری نظارت بر ساخت و ساز و ترافیک و فضای سبز شهری است اما جایگاه مشهد از نظر فرهنگی واقعا این نیست و جایگاه مشهد ارتقا پیدا نکرده است.
نامزد احتمالی لیست شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: تقویت نهادهای مردمی و همکاری و هم گامی نهادهای مختلف در حوزه فرهنگی شهر مشهد باید مشارکت داشته باشند، برنامه‌‌ریزی دارم مشهد را به عنوان پایتخت نهج البلاغه کشور انتخاب کنند.
کهندل اظهار کرد: نظارت بر کارگزاران شهرداری موفق نبوده است و باید علاوه بر نظارت‌های مردمی باید هر عضو شورا هر هفته در بین مردم حضور پیدا کنند.
شهر مشهد از ماهیت زیارت به سیاحت تبدیل شده است
در ادامه جواد کیانی کاندیدای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: دغدغه هویت و ماهیت شهر مشهد را دارم و معتقدم شهر مشهد به عنوان شهری زیارتی دارد تبدیل به شهری سیاحتی می‌شود و به شهر گردشگری مذهبی در صورتی که گردشگری مذهبی با شهر مذهبی بسیار متفاوت است.
وی اضافه کرد: شهر مشهد از ماهیت زیارت به سیاحت تبدیل شده و بزرگترین اتفاق در مشهد می‌افتد و ما فعالان فرهنگی خواب هستیم و حرم امام رضا از مرکزیت مشهد فاصله گرفته و وسعت شهری سبب شده تا مشهد از شهر فاصله گرفته است.
کیانی عنوان کرد: ایجاد حس تعلق مردم به شهرمشهد، بکارگیری از ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی شهر مشهد از دیگر رویکردهایی است که با ید به آن توجه کرد.

باید به جای کارهای نمایشی کارهای اصولی انجام دهیم
سومین نفری که برای ارائه برنامه هایش به جایگاه نامزدها در کمیته تطبیق حضور بافت عباسعلی نعمتی نامزد کمیسیون خدمات شهری بود که اظهار کرد: زمانی می‌توانیم برنامه‌ریزی موفقی برای شهر داشته باشیم که مردم مشارکت کنند و برای مردم برنامه‌ریزی کنیم .
وی بیان کرد: هزینه در خدمات شهری بسیار بالاست و بیشترین بودجه به این حوزه اختصاص پیدا می‌کند اما آن‌طور که باید شاهد خدمت‌رسانی نیستیم.
نامزد احتمالی لیست شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: مشهد از بی آبی رنج می‌برد اگر اعضای شورای شهر چشم اندازی داشتند، برای شهر مشهد امروز با این مشکل روبه رو نبودیم ما در گذشته کارهایی انجام دادیم که یک سری سرمایه‌ها را از دست داده‌ایم باید به جای کارهای نمایشی کارهای اصولی انجام دهیم.
پیوست‌های فرهنگی ذیل تمام کمیسیون‌ها تدوین شود
سید ابوالفضل حسینی کاندیدای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی گفت: با توجه به اسناد بالادستی که داریم الگوی ایرانی و اسلامی پیشرفت است نه توسعه شهر مشهد؛ توسعه تنها نگاه مادی دارد اما در پیشرفت نگاه معنوی هم مد نظر است.
وی افزود: سند چشم انداز ۲۰ساله در افق ۱۴۲۴ از اقدامات اصلی شورای ششم است که باید ترسیم کند، توجه به خرد جمعی و نگاه علمی به مسائل و مشارکت محور و واگذاری کار مردم به خود مردم از اولویت‌های شهرداری باید باشد.
نامزد احتمالی لیست شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: باید پیوست‌های فرهنگی ذیل تمام کمیسیون‌ها به عنوان یک سند راهبردی تدوین شود، باید رفتارهای فرهنگی را تغییر داد، اگر فرهنگ شهر را افزایش دهیم بسیاری از مشکلات حوزه شهری مرتفع می‌شود، کمیسیون فرهنگی باید با تشکیل اتاق فکر به همسویی برسد.
تهیه طرح جامع یکپارچه بحران در شهر مشهد
عباس ظفری شادینه کاندیدای کمیسیون خدمات شهری گفت: چشم انداز شهر مشهد برای شورای ششم، به‌سازی و نوسازی و بازسازی بافت‌های مرکزی مشهد و پیرامون حرم مطهر رضوی و اعتلای کیفیت فضاهای شهری متناسب با محدوده حرم مطهر رضوی و رعایت حریم ارتفاعی، تهیه طرح جامع یکپارچه بحران، از جمله برنامه‌های است که در اولویت کارهایم قرار داده ام.
وی بیان کرد: اعتلای هویت مذهبی، تاریخی و فرهنگی و مذهبی شهر مشهد، گسترش عدالت اجتماعی، اعتلای محیط شهری و بهبود و دسترسی بهتر به خدمات، ایجاد بسترهای متناسب شهر مشهد در فضاهای فرهنگی، اجتماعی، شهری و خدماتی برای رشد اقتصاد محلی، توسعه زیر ساخت‌ها برای گردشگری سلامت و گردشگری زیارت، کاهش بیکاری از طریق ایجاد فرصت‌های اشتغال و ایجاد مشاغل زود بازده و سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی، توانمندسازی محلات حاشیه شهر از جمله این رویکردهای چشم انداز است.

تخصص در یک حوزه خاص به معنی اینکه جایگاه فرد حوزه شهری است نیست
مهدی حیدری کاندیدای کمیسیون خدمات شهری گفت: اگر کسی در یک حوزه تخصص ویژه‌ای دارد شاید جایگاه و خواستگاهش مدیریت شهری و شورای شهر نباشد چرا که در شورای شهر نمایندها باید نسبت به تمامی مسائل نگاه جامع و تحلیل جامع داشته باشند.
وی افزود: خدمات شهری پیشانی شهرداری است و کوچکترین آسیب در این حوزه بسیار بزرگ جلوه می‌کند بنابراین باید مسئله‌هایی که در حوزه خدمات شهری اتفاق می‌افتد را سریع مرتفع کنیم.
نامزد احتمالی لیست شورای وحدت ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: کشف رود یکی از مسئله‌های مهم شهر مشهد است به این عنوان که محیط زیست شهری را به خطر انداخته است.
در حوزه توسعه فضای سبز، شرایط آبی مناسبی در شهر مشهد نداریم، در حوزه پسماند با تجربه نگاری و تطبیق طرح‌های کشورهای موفق را اجرایی کنیم.

تدوین پیوست زیست محیطی برای تمامی طرح های شهری /هر شهروند باغبان محله خود باشد
وحید صداقت کاندیدای کمیسیون خدمات شهری بیان کرد:مهمترین موضوع در بحث فضای سبز، گران اداره شدن فضای سبزشهری است و باید در طول سال نگهداری شود که مستلزم هزینه زیادی است بنابراین باید بجای استفاده از گیاهان فصلی از گیاهان مدت دار در طول فصول مختلف استفاده کرد.
وی بیان کرد: در استقبال از بهار و مناسبت‌ها میلیاردها تومان هزینه می‌شود با مشارکت مردم و با استفاده از زمین‌های شهرداری می‌توان علاوه بر اشتغالزایی در راستای تولید گیاهانی با اقلیم مناسب شهر مشهد اقدام کرد.
کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی مشهد عنوان کرد: بحث بحران آب و کمربند جنوبی از دیگر مشکلات است در حال حاضر مهمترین اقدامات تامین منابع آبی پایدار، استفاده از منابع آبی غیر شرب، کاشت گیاهانی که نیاز به منابع آبی زیادی ندارند.
صداقت گفت: پیوست فرهنگی و زیست محیطی برای تمامی طرح‌های شهری تدوین شود و فضای سبز در محلات رونق بگیرد و مردم را تشویق کنیم و نگیزه برای شهروندان ایجاد کنیم تا خود باغبان محله خود باشند.

لینک کوتاه : https://khorasanshora.com/?p=695

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.